Przejdź do treści

Archiwa

Kategoria: Tuning

Kiedy pierwszy raz ujrzałem ten samochód na Ford Fair w głowie miałem tylko jedno pytanie.

Gdy przez dziewięć godzin jechałem od swojego domu w Południowej Irlandii do warsztatu Cya’a w Południowo Zachodniej Anglii wciąż to pytanie kotłowało się i nie chciało odejść.
Po wymianie uprzejmości nie mogłem dłużej czekać i zadałem Cye’owi pytanie – „dlaczego zbudowałeś ten samochód??”

On tylko uśmiechnął się i odparł „ponieważ chciałem”

 

Fordowska Społeczność w UK jest dość tradycyjna, w przeważającej części chcą zachować „rzeczy w rodzinie” że się tak wyrażę.
Jestem pewien ze pomysł na TVR i Honde S2000 w Escorcie MK2 będzie dla niektórych przerażający, ale czytaj dalej…

Pod koniec lat 60-tych Ford potrzebował samochodu, który mógłby konkurować z Coupe Opla i innych marek. Prace nad pomysłem powierzono niedużej włoskiej firmie OSI (Officine Stampaggi Industriali) z Turynu. Kierownik projektu, włoch Dr. Sergio Sartorelli (1928-2009) stworzył na podwoziu Forda 20 M TS atrakcyjne nadwozie coupe.
Pierwszy FORD OSI 20 M/TS z silnikiem P5 o pojemności 2000 cm3 V6, mocy 90 KM został zaprezentowany podczas 1966 Geneva Motor Show w 1966 roku. W broszurze reklamowej twierdzono że „jest luksusowy w najdrobniejszych szczegółach”. Niestety moc silnika oraz przejęte z dawcy zawieszenie ze sztywną tylna osią na resorach piórowych nie współgrało z atrakcyjnym wyglądem.


W sierpniu 1967 wraz z pojawieniem się silnika P7 o pojemności 2300 cm3 i mocy 108 KM pojawia się model z tym silnikiem. Osiąga on już prędkość 180 km/h i przyspieszenie w 11,7 s. Charakteryzuje się również atrakcyjnymi szprychowymi kołami.


Niestety problem z jakością i wysoka cena spowodowały że w 1968 roku zakończono produkcje tego modelu.
Wyprodukowano 2000 szt. modelu z silnikiem P5 i 200 szt z silnikiem P7.
Wg różnych informacji do dnia dzisiejszego przetrwało ok. 200 szt. tego modelu z czego jeden został sfotografowany w październiku 2010 na ulicach Frankfurtu nad Menem. Co ciekawe podobno w Polsce znajduje się jeden z nielicznych modeli cabrio.

zdjęcia: Mensch in Fahrt (wystawa czasowa w Deutsches Technikmuseum Berlin)/ Frankfurt nad Menem: gut family, szis, Krzysztof Elsner

 

 

zrodlo: classiccarslodz.pl

 

 

Driftowóz z lat 60' – Ford Perfect 100E

Nietypowe auta, przystosowane do driftingu, to coraz częściej występujące zjawisko. W tym roku prezentowaliśmy Wam drugą i trzecią generację Mitsubishi Lancera Evolution, właśnie w wyżej wymienionej specyfikacji. Tym razem, przyszła pora na bardzo ciekawą bazę. Drugiego takiego driftowozu na pewno nie ma.

Driftowóz z lat 60' Ford Perfect 100E

Auto o którym mówię zrobione jest na bazie Forda Perfect 100E. Samochód ten produkowany był w latach 1953-1959, a opuszczenia taśmy produkcyjnej doczekało się nieco ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Posiadaczem jednego z nich jest mieszkający w angielskim Worcester, Mark ‘Hux’ Huxley. Właśnie on buduje pierwszy na świecie driftowóz na bazie tego auta. Pierwszą rzeczą, jaką Mark wykonał w tym projekcie była oczywiście jego renowacja. Samochód był w opłakanym stanie, jednak w tej chwili w ogóle nie da się poznać, że kiedyś brała go rdza. Ponadto buda została odelżona, gdzie się dało i obspawana, aby poprawić sztywność. Nawet tunel środkowy został od nowa zbudowany. Na dzień dzisiejszy szacowana waga pojazdu wynosi… ok 700kg.

Driftowóz z lat 60' Ford Perfect - 100E

Odpowiednio zmodyfikowane zawieszenie, pozwoliło uzyskać lepszy skręt kół. Nie jest on jeszcze finalny, ponieważ Hux celuje w granice 70 stopni. Silnik w tym aucie, to produkcja Coswortha o pojemności 2.2L. Jest on w większości zasponsorowany przez Burton Power. Moc jednostki napędowej po modyfikacjach będzie wynosiła ok. 218KM, co przy tak lekkim pojeździe da nam bardzo dobry stosunek mocy do masy pojazdu.

Driftowóz z lat 60' Ford - Perfect 100E

Co prawda Ford Marka nie jest jeszcze w pełni gotowy, ale już teraz budzi ogromne zdumienie. Aż strach pomyśleć, co będzie, gdy auto pojawi się na zawodach. My już nie możemy się doczekać końca projektu.

 

zrodlo: driftblog.pl