Przejdź do treści

Archiwa

Kategoria: Historia

Ford GT40 w barwach Shelby-American Racing z 24 Le Mans 1966

Wydarzenia z początku lat 60-tych skłoniły amerykańskiego Forda do stworzenia konstrukcji, która dziś uważana jest za jeden z najsłynniejszych samochodów wyścigowych. GT40 – to auto zdominowało Le Mans.

 


Henry Ford II

Gdy w dwa lata po śmierci ojca, Edsela (zmarł w 1943), 28-letni Henry II został prezydentem Ford Motor Company, szybko przeprowadził on wiele personalnych i organizacyjnych zmian w firmie – dzięki czemu, z upadającej pod koniec wojny fabryki, na początku lat 50-tych Ford był czołowym graczem na rynku motoryzacyjnym. W 1960 roku Henry II zmienił stanowisko na dyrektora generalnego, aby móc spełnić swoje marzenia – a jednym z nich był start amerykańskiego koncernu w wyścigach samochodowych. Szło to na przekór niepisanej zasadzie trzech koncernów z USA, nie pozwalającej na uczestnictwo w takich rywalizacjach; z tego powodu Ford miał również blade pojęcie o technice stosowanej na torach. Szybko jednak Henry II  znalazł okazję do zaistnienia – a to za sprawą właśnie Ferrari. Pojazdy włoskiej marki miały już na koncie zwycięstwa, gorzej wyglądała sytuacja finansowa spółki. Ford zaproponował więc dla Enzo Ferrari współpracę – powstanie producenta super-samochodów Ford-Ferrari oraz zespołu wyścigowego Ferrari-Ford. I gdy już praktycznie wszystko było uzgodnione – cena 18 mln dolarów, odpowiednie udziały rozdzielone między dwie fabryki – w 1963 roku Enzo nagle zmienił zdanie. Powód? Ferrari chciał wystawić swój osobny zespół w Indianapolis 500 – a dla Forda właśnie ten słynny wyścig miał być początkiem kariery ekipy Forda, dlatego zabronił Ferrari tam startować. Włochowi nie spodobało się, że w ten sposób Amerykanin ma zamiar wtrącać się w decyzje zespołu z Maranello i postanowił zrezygnować z umowy.

czytaj dalej…

Ford Taunus Transit 1965r.

Przed powstaniem modelu Transit sytuacja w europejskiej odnodze koncernu Ford wyglądała następująco: dwa niezależne od siebie oddziały – Ford w Niemczech i Ford w Wielkiej Brytanii – prowadziły zupełnie oddzielne projekty, w efekcie czego gama modeli dostępnych w tych dwóch krajach była całkowicie odmienna. Zespoły inżynierów były od siebie całkowicie odizolowane, można nawet powiedzieć o rywalizacji w zakresie zdobywania rynków eksportowych. Jedyny w zasadzie wspólny mianownik to marka Ford. W krajach takich jak Francja, Holandia, Belgia czy Włochy dealer Forda mógł oferować samochody pochodzące z obydwu źródeł, co prowadziło do sporej różnorodności. Siedziba główna Forda w USA wiedziała o takim stanie rzeczy i akceptowała to przez długi czas.

W Niemczech modelem poprzedzającym Transita był Taunus-Transit, oznaczany również jako Taunus Typ FK (Ford Köln), który produkowany był od 1953 roku.

W Wielkiej Brytanii modelem poprzedzającym Transita był Ford Thames 400E, który produkowany był od 1957 roku. Ten model oparty był częściowo na podzespołach z Zephyra i Consula, miał też niezależne przednie zawieszenie.

Ford Taunus Transit
Niemcy – Ford Taunus Transit
Ford Thames 400E
Wielka Brytania – Ford Thames 400E

Obydwa modele miały ustaloną pozycję na rynku, jednak ich umiarkowany sukces ograniczał się wyłącznie do macierzystych rynków Niemiec i Wielkiej Brytanii. Zewnętrznie były niezbyt atrakcyjne, właściwości jezdne i prowadzenie pozostawiały wiele do życzenia – ze względu na lokalizację silnika pod podłogą.

czytaj dalej…